Zagadkowe dane Eurostatu – produkcja przemysłowa rośnie czy spada? Cieszyć się czy martwić?

produkcja przemysłowa

Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że produkcja przemysłowa w Polsce w marcu rosła bardzo szybko w porównaniu do danych sprzed roku. Dużo gorzej było, jeżeli porównamy ją jednak do danych z lutego tego roku.

W ujęciu rocznym, a więc w porównaniu do danych sprzed roku, produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła w marcu o 5,2 proc. To bardzo dobry wynik. Wyraźnie powyżej średniej zarówno dla strefy euro, jak i dla całej Unii, gdzie zanotowano wzrost o 3 proc.

W ujęciu rocznym są oczywiście kraje, w których obserwujemy jeszcze większo tempo wzrostu produkcji przemysłowej – choćby Litwa, Finlandia i Szwecja gdzie powiększyła się ona odpowiednio w marcu o 11,5 proc., 7 proc. i 6,5 proc. – ale nasze 5,2 proc. to naprawdę dobry wynik.

Niestety w ujęciu miesięcznym, a więc w porównaniu do danych z lutego tego roku, nie jest już tak pięknie z produkcją przemysłową w Polsce. Zmniejszyła się ona w marcu o 0,3 proc., podczas gdy w całej Unii Europejskiej urosła o 0,4 proc. Nasz wynik tutaj jest jednym z siedmiu najsłabszych i ujemnych. W pozostałych krajach Unii produkcja rosła.

Rząd widzi coraz większy problem z pracownikami. Będą ułatwienia w zatrudnianiu obcokrajowców

Polska produkcja przemysłowa, a odpowiedź jest w Niemczech

Jak interpretować te dane? Być może szukając odpowiedzi, warto popatrzeć na najnowsze dane o wzroście PKP w Niemczech opublikowane również we wtorek.

Tamtejsi rządowi statystycy raportują, że w pierwszym kwartale tego roku PKB Niemiec wzrosło o 0,3 proc. w stosunku do czwartego kwartału ubiegłego roku. To wynik najsłabszy od trzeciego kwartału 2016 roku i o połowę gorszy niż w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku.

Zamożny jak Polak. Co to znaczy być bogatym nad Wisłą?

To również kolejny dowód na to, że w największej gospodarce Europy widać oznaki pewnego spowolnienia. A jak nad Łabą i Renem hamuje gospodarka, to i u nas zwalniają maszyny w fabrykach. Zamówienia od niemieckich partnerów są istotnym czynnikiem napędzającym nasz przemysł.

Specjalnie martwić się jednak nie musimy. Spowolnienie to nie recesja, to normalne zjawisko. Dramatu nie ma. Nadal PKB Niemiec rośnie – nieprzerwanie od 15 kwartałów, to najdłuższy okres nieprzerwanej ekspansji w niemieckiej gospodarce od czasów zjednoczenia.

Foto: Pixabay.

Czytaj więcej: Kioski nie umrą. Gazet sprzedają coraz mniej, ale mają nowy hit.
Czytaj więcej: Chiński koncern ZTE być może zostanie uratowany. Negocjatorzy blisko porozumienia. Kluczem jest soja.

Podziel się artykułem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*