Trump blokuje ogromne przejęcie na rynku półprzewodników. Powodem troska o bezpieczeństwo narodowe

Donald Trump

Prezydent USA zablokował planowane przejęcie producenta półprzewodników Qualcomm ze San Diego przez spółkę Broadcom, jej rywala z Singapuru. Chce w ten sposób utrudnić Chinom rozwój technologii 5G, bardzo szybkiej sieci telekomunikacyjnej.

Są „wiarygodne dowody” na to, że transakcja zakupu Qualcommu przez koncern Broadcom „grozi osłabieniem bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych” – napisano w dokumencie blokującym przejęcie i podpisanym przez Donalda Trumpa.

Przez to nie dojdzie do transakcji o wartości 140 mld dol. Nie powstanie tym samym trzeci największy na świecie , po Intelu i Samsungu, producent układów scalonych.

Trump zablokował zakup amerykańskiej spółki po tym, jak wcześniej Komitet Zagranicznych Inwestycji w Stanach Zjednoczonych (CFIUS), instytucja, która sprawdza umowy przejęcia amerykańskich firm pod kątem ich wpływu na bezpieczeństwo kraju, przyglądał się wnikliwie spółce Broadcom w związku z jej wcześniejszą próbą zakupu Qualcommu. Nie doszło do niej, bowiem akcjonariuszom amerykańskiej firmy proponowana cena 117 mld dol. wydawała się za niska.

Prezes od inwestycji w JPMorgan wróży krach na giełdzie. Ale jeszcze nie teraz

CFIUS również nie był wtedy zachwycony proponowanym przejęciem, ale z innych powodów. Amerykanom nie podobały się bliskie związki Broadcomu z Chińczykami, co wiązało się z ryzykiem dostania się w ich ręce rozwiązań dotyczących sieci 5G. Te intensywnie i z powodzeniem są od dawna rozwijane w laboratoriach w San Diego. Qualcomm jest uważany za lidera na tym polu, liczą się tutaj też Broadcom i chiński Huawei.

Zdobycie przez Chiny dominacji na rynku 5G miałoby, jak stwierdził to CFIUS, „poważne negatywne konsekwencje dla bezpieczeństwa narodowego dla Stanów Zjednoczonych”.

Teraz Trump postawił więc kropkę nad i. I nie była to pierwsza jego decyzja, w której zablokował przejęcie amerykańskiej spółki technologicznej. We wrześniu Donald Trump nie dopuścił do przejęcia amerykańskiej spółki Lattice Semiconductor przez Canyon Bridge Capital Partners, fundusz inwestycyjny powiązany z chińskim państwem. Wtedy również powodem była troska o bezpieczeństwo narodowe USA. Tamta transakcja jednak w porównaniu z aktualną wydaje się malutka – planowano zakup za 1,3 mld dol.

Foto: Pixabay.

Czytaj więcej: Prezes od inwestycji w JPMorgan wróży potężny krach na giełdzie. Cła Trumpa mogą przyspieszyć jego nadejście.
Czytaj więcej: GPW chce kupić izraelską giełdę. Do transakcji jeszcze daleko, ale pierwszy krok został zrobiony.

Podziel się artykułem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*