Smog w Warszawie będzie mniejszy. Zbudują duży blok gazowy na Żeraniu i wyłączą stare kotły węglowe

Już za trzy lata jakość powietrza w Warszawie może się znacząco podnieść. W czwartek podpisano umowę na budowę nowoczesnego bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Żerań.

Nowy blok zbuduje dla spółki PGNiG Termika konsorcjum w skład którego wchodzi Polimex-Mostostal i kilka firm z grupy Mitsubishi Hitachi. Ma zostać uruchomiony w ciągu 36 miesięcy. Wartość podpisanej umowy to dokładnie 982,28 mln zł i 111,94 mln euro. Na Polimex przypada 26,01 proc. ceny kontraktu, czyli 381,3 mln zł.

Blok gazowy powstanie na terenie Elektrociepłowni Żerań – to drugie co do wielkości źródło ciepła dla Warszawy, działające już od 1954 roku. Zakład dysponuje teraz 1580 MW mocy cieplnej i 386 MW mocy elektrycznej.

Termika podkreśla, że dzięki budowie nowego bloku gazowego, wyeksploatowane kotły węglowe zostaną wycofane z użytkowania, a nowa jednostka wytwórcza o mocy około o mocy ok. 490 MWe umożliwi zwiększenie produkcji energii elektrycznej w EC Żerań o ok. 80 proc.

Czytaj więcej: Węgiel umiera w Europie. Zamykane są elektrownie węglowe.

Nowa instalacja spełnia rygorystyczne nowe normy i wymogi – w tym BAT (Najlepszych Dostępnych Technologii). Spowoduje też odczuwalną poprawę jakości powietrza w Warszawie. Nie tylko dlatego, że blok będzie bardzo nowoczesny, ale również dlatego, że spalanie gazu w bez porównaniu mniejszych stopniu niż węgla zanieczyszcza środowisko.

Blok będzie zużywał ok. 550 mln m sześc. gazu ziemnego rocznie, czyli około 4 proc. krajowego zużycia tego paliwa.
Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”. https://gieldaigospodarka.pl

Podziel się artykułem