Rośnie sprzedaż smartfonów w Polsce. Samsung numerem 1

Z najnowszych danych IDC Polska wynika, że kupujemy coraz więcej smartfonów i to niekoniecznie tych najtańszych. Więcej niż co 10 nowy smartfon nad Wisłą wyprodukował Apple.

W pierwszym kwartale tego roku sprzedano w Polsce ponad 2 miliony smartfonów, czyli o 10 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Znakomita ich większość – dokładnie 89 proc. – to urządzenia z systemem Android. Ale całkiem spory udział w polskim rynku nowych smartfonów ma Apple – 11 proc.

Windows Phone już w zasadzie nie istnieje. – W pierwszym kwartale bieżącego roku Microsoft zakończył dostawy smartfonów Lumia, stąd na rynku pozostały tylko dwa systemy – Android i iOS – zwraca uwagę Marek Kujda z IDC.
Wycofanie się Microsoftu z rynku spowodowało, że, zdaniem IDC, że Android zwiększył swój udział nami o 6 punktów procentowych w porównaniu do pierwszego kwartału 2016.

Czytaj więcej: Dlaczego rosyjscy hakerzy są tak dobrzy? Bo zmuszają zachodnie firmy, by im pomagały.

Samsung numerem 1

Najwięcej smartfonów sprzedał w pierwszym kwartale nad Wisłą Samsung – około 30 proc. Numerem 2 pod względem liczby sprzedanych komórek był Huawei, a w ujęciu wartościowym Apple. Udział polskich marek smartfonów jest niewielki. Należało do nich w pierwszym kwartale około 3 proc. rynku w ujęciu ilościowym.

– Mimo wprowadzenia na rynek nowych modeli flagowych urządzeń, zdecydowaną większość sprzedaży – blisko 60 proc. – stanowiły modele tańsze kosztujące między 350 a 850 złotych – dodaje Marek Kujda.

Smartfony są jednak coraz większe. Stale rośnie sprzedaż urządzeń o przekątnej ekranu między 5 a 6 cali. W pierwszym kwartale 2017 roku stanowiły one 80 proc. wszystkich smartfonów, podczas gdy rok wcześniej jedynie 60 proc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*