Chiny rozważają uruchomienie własnej wersji programu 500 plus

W 2015 roku Chiny porzuciły prowadzoną od końca lat 70. politykę jednego dziecka. Teraz rozważają wprowadzenie programu prokreacyjnego zachęcającego do posiadania drugiego dziecka.

Chiński rząd rozważa wprowadzenie systemu zachęt – w tym finansowych – adresowanych do tych par, które zdecydują się na drugie dziecko. Tak powiedział w niedzielę Wang Peian, wiceminister z Ministerstwa Narodowego Zdrowia i Komisji Planowania Rodziny.

Jego wypowiedź współgra z uwagami wygłoszonymi niedawno przez Cai Fanga, dyrektora Instytutu Studiów nad Populacją w Chińskiej Akademii Nauk Społecznych. Fang w wywiadzie dla Bloomberga powiedział, że chiński rząd powinien rozwinąć system opieki nad dziećmi, między innymi poprzez rozwój sieci przedszkoli i szkół, żeby obniżyć koszty wychowania dzieci ponoszone przez rodziców i zachęcić ich tym samym do posiadania większej liczby dzieci.

Wang Peian, mówiąc o chińskiej wersji programu, którego idea przypomina nasz program 500 plus, nie podał żadnych szczegółów. Na to jeszcze za wcześnie. Tłumaczył, że jego wprowadzenie wymagać będzie współpracy wielu ministerstw – działania wyłącznie jego resortu tu nie wystarczą.

Czytaj więcej: 500 plus. Polaków niewiele przybędzie, ale za to życie staje się bardziej znośne.

Ekonomia wymusiła zmianę polityki demograficznej

Wypowiedź przedstawiciela chińskiego ministerstwa zdrowia potwierdza poważną zmianę w polityce demograficznej, którą Chiny prowadziły od końca lat 70. Pekin przechodzi od polityki rygorystycznej kontroli urodzin do polityki wspierania prokreacji. Pierwszy sygnałem przełomu było anulowanie w 2015 roku polityki jednego dziecka – chińskie pary mogły już posiadać więcej niż jednego potomka.

To wywołało wyraźny wzrost urodzin – w 2016 roku urodziło się 17,86 mln Chińczyków – aż 1,31 mln więcej niż rok wcześniej.

Ale to ciągle niewiele zmienia w pogarszającej się szybko sytuacji demograficznej chińskiego społeczeństwa. Z prognoz Narodów Zjednoczonych wynika, że w latach 2015-2020 w Chinach będzie średnio przypadało 12,2 urodzeń na tysiąc obywateli. To mniej niż w pięciolatce 2010-2015, kiedy tych urodzin było 13,4 na tysiąc mieszkańców Chin.

Równocześnie szybko przybywa osób starszych. To może uderzyć w podstawy chińskiej gospodarki – jeszcze w pierwszej połowie wieku w Państwie Środka zacznie brakować ludzi do pracy.

Czytaj więcej: Program Mieszkanie Plus. Trzy powody, dla których nigdy nie będzie masowy.

Zdaniem demografów chińskie rodziny zaczynają mieć problemy spotykane dotąd w wyżej rozwiniętych krajach. Rezygnują z chęci powiększenia rodziny z powodów finansowych. Jedno dziecko tak, na drugie – choć już wolno – brakuje pieniędzy. Pekin to też już widzi – stąd pomysł stworzenia dodatkowego systemu prokreacyjnego.

Podziel się artykułem

2 thoughts on “Chiny rozważają uruchomienie własnej wersji programu 500 plus

  1. Grubo za pozno obudzili sie ze zniesieniem restrykcji na ilosc posiadanych dzieci. Teraz bogaci Chinczycy przechodza na model 2+1.

    1. ciekawe czy w chińskiej wersji 500+ zasiłek też będzie tylko na drugie dziecko… ale jeżeli komuś urodzi się trzecie to za karę zabiorą mu zasiłek na to drugie.

      (czy będzie można „przepisać” nadprogramowe dziecko na bezdzietnych krewnych?)

Comments are closed.